Kezdetét vette az ivóvízminőség-javító beruházás Komádiban és Magyarhomorogon

Komádi és Magyarhomorog települések közös társulást alkotva pályázatot nyújtottak be ivóvízminőség-javító fejlesztésre, amelyre 574 millió forintot meghaladó támogatást nyertek el az Európai Unió Kohéziós Alapjától.

A fejlesztés keretében Komádi-Magyarhomorog közös ivóvízellátó rendszerének vízminőség-javító fejlesztését és Komádi-Gyártelep településrész távvezetéken történő ivóvízellátását kívánják megoldani.

Komádi és Magyarhomorog ivóvízminőség-javító beruházás célja, hogy a háztartásokba a törvényi és európai uniós előírásoknak megfelelő minőségű víz kerüljön. Komádi-Magyarhomorog kútjainak vize kezelés nélkül kerül az ivóvízhálózatba, ezért a rendszer fejlesztése mindenképpen szükséges. Egy új, korszerű szűrő beépítése sokat segíthet abban, hogy a határérték alá csökkenjen a vas, mangán, ammónium és arzén, illetve megfelelő értékre állítsák be a víz keménységét.

A 70-es évek elején létesített vízhálózat nyomócsövei elavultak, rendszeresen meghibásodnak. A fejlesztésnek köszönhetően az új vízkezelés zárt rendszerben történik majd, a kiszűrt anyagokat intenzív öblítéssel rendszeresen távolítják el, biztonsági okokból fertőtlenítésre is szükség van. Az ivóvíz így bakteriológiai szempontból is mindig az előírásoknak megfelelő minőségű lesz. A munkaterület átadásra április 14-én került sor, a kivitelező cég a munkálatokat elkezdte.

Komádiban a hálózatrekonstrukcióba bevont szakasz hossza 754 méter, míg a hálózattisztításba bevonté meghaladja a 45 kilométert. A rekonstrukció során olyan technológiát választottak, hogy kevesebb legyen a földmunka és az aszfaltbontás, illetve fontos szempont volt, hogy a munkálatok kisebb forgalomkorlátozással járjanak, a társ közműveket se kelljen megbolygatni. A vízmű épületének és műtárgyainak valamint a régi víztorony építészeti és gépészeti felújítására szintén sor kerül, ahogyan a meglévő kutak gépészetének korszerűsítésére is. Magyarhomorog település vízellátása Komádi településről kiépített távvezetéken keresztül megoldott. Magyarhomorogon a hálózatrekonstrukcióba bevont szakasz hossza 313 méter, a hálózattisztításba bevonté pedig több mint 11 kilométeres. Itt szintén azt a technológiát választották a rekonstrukcióra, mint Komádi estén.

Komádi Külsőiszap-Gyártelep vízellátása Komádi vízhálózatára csatlakozva távvezetékről megoldható. A két település közötti távvezeték hossza több mint 2 kilométer, a településrészen a kiépítendő hálózatszakasz hossza pedig 714 méter. A Külsőiszap-Gyártelep belső ivóvízhálózatának állapota műszaki szempontból szintén elavult, ezért ezeknek a vezetékeknek a rekonstrukciója is a kivitelezési munkák részét képezi. Komádi-Dobai puszta településen önálló vízellátó rendszer kerül kiépítésre: új vízműtelepet alakítanak ki és egy új mélyfúrású kutat hoznak létre, míg a meglévő kút gépészetét felújítják. A 90-es évek elején létesített vízhálózat műanyag csővezetékeinek állapota megfelelő, így itt vezetékrekonstrukcióra nincsen szükség.

Forrás: bevezetem.eu